Горячие Новости

Облако тегов

Уроки опору Австралії Китаю

 

Австралія Китай

 
Мало які торговельні конфлікти можна відкалібрувати так точно, товар за товаром, як суперечку між Китаєм і Австралією, розв’язка якої продовжувала розгортатися минулого тижня, пише оглядач Financial Times Алан Бітті.
 
Через чотири роки після того, як Пекін почав вводити заборони на торгівлю в якості помсти за сміливість Канберри запропонувати розслідування походження Covid-19, Китай скасував свої мита на імпорт австралійського вина. Він уже послабив обмеження на торгівлю вугіллям і ячменем: тепер залишилися омари і яловичина. Зі свого боку, Австралія відкликала свій позов Світової організації торгівлі (СОТ) проти Пекіна щодо мит на вино.
 
Обидві сторони описали результат як взаємовигідну деескалацію напруженості. Але об’єктивні спостерігачі присудили б перемогу за очками країні з населенням майже 27 мільйонів людей і валовим внутрішнім продуктом у 1,7 трильйона доларів проти країни з ядерною зброєю, економіка якої в 10 разів перевищує її розмір. Австралія дотримувалася своєї геополітичної позиції сильного союзника США, а Китай відступив. Оскільки опір економічному примусу став болючим питанням, за ситуацією уважно стежать у Брюсселі, Вашингтоні та Токіо, а також у Бразилії, Джакарті, Ханої, Сеулі та Нью-Делі.
 
Стійкість Австралії значною мірою пояснюється її економічною гнучкістю - її експортери ячменю та вина взяли на себе тягар торгівельних обмежень і знайшли нові ринки в інших місцях. Можливо, менш цінується інша сильна сторона країни – ступінь узгодженості політики та політичного консенсусу, який протистояв спробам Пекіна чинити тиск і сіяти розкол.
 
У цьому контексті Австралія в першу чергу має перевагу парламентської системи з сильною виконавчою владою, яка допомагає створити цілеспрямованість і послідовність – на відміну, наприклад, від розділених федеральних повноважень у США чи багаторівневої системи ЄС із європейських комісарів, парламенту та держав-членів.
 
 
Але крім конституційних фактів, це ще й питання політичного вибору. Після лібералізаційних реформ, розпочатих лейбористським урядом прем'єр-міністра Боба Гоука в 1980-х роках, Австралія досягла міжпартійного консенсусу щодо відкритої торгівлі. Ефективні відносини між бізнесом і урядом сприяють експорту з тих секторів, де країна має порівняльні переваги – сільське господарство, харчова промисловість і корисні копалини, а останнім часом – освіта і туризм.
 
Австралія узгодила свою торговельну політику з інтересами національної безпеки. У 2022 році вона підписала угоду про преференційну торгівлю з Індією, щоб сигналізувати про свою диверсифікацію від Китаю, і використала свої повноваження з контролю за інвестиціями, щоб заблокувати китайські придбання австралійських компаній.
 
Фактично, рішучість Канберри зберегти свою політичну незалежність від Китаю нещодавно дійшла до в’язниці бізнесмена, який порушив жорсткий закон про іноземне втручання, намагаючись вплинути на міністра уряду.
 
Протягом усієї суперечки було вкрай мало партійних розбіжностей щодо того, чи слід продовжувати жорстку політику щодо китайського примусу, за винятком кількох популістських моментів під час загальних виборів 2022 року, на яких Ентоні Альбанезе замінив ліберального прем’єр-міністра Скотта Моррісона. Альбанезе викликав критику за те, що став першим прем'єр-міністром, який відвідав Китай з 2016 року, але він переконався, що спочатку поїхав до Вашингтона, щоб підтвердити альянс із США.
 
Порівняйте це з іншими розвиненими економіками. Навіть до Дональда Трампа США не змогли узгодити свою торговельну політику з геостратегічним суперництвом з Китаєм. Адміністрації Джорджа Буша та Барака Обами створили Транстихоокеанське партнерство, спрямоване на оточення Китаю кільцем економік, які відповідають американській моделі торгівлі, але Конгрес заблокував це через порив обмеженого меркантилізму щодо тютюну та фармацевтики. . Тоді Трамп дав Сі Сі перемогу в пропаганді, будучи введеним в угоду про купівлю американського експорту, яку Китай в односторонньому порядку порушив.
 
Зараз США взагалі не можуть укладати жодних значущих торговельних угод через токсичність проблеми у Вашингтоні. Адміністрація Джо Байдена не просто ворогує з Конгресом і попередніми адміністраціями: вона воює сама з собою. Несподівано офіс Торгового представника США нещодавно скасував давню консенсусну політику США щодо транскордонного потоку даних, тим самим саботуючи свої власні (у будь-якому випадку значною мірою символічні) торгові угоди з країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Пекіну, мабуть, було важко приховати своє задоволення.
 
У торговельній політиці ЄС трохи більше послідовності та менше істерії, а ЄС забезпечує певну послідовність. Також зростає консенсус щодо небезпеки з боку Китаю. Якими б не були особисті погляди інших членів ЄС на мудрість того, щоб Литва провокувала Китай, покращивши дипломатичні зв’язки з Тайванем у 2021 році, вони принаймні продемонстрували підтримку балтійській державі, коли Китай відповів торговими обмеженнями.
 
 
Тим не менш, збереження повноважень держав-членів щодо національної безпеки підриває єдині фронти в таких питаннях, як участь Huawei в системах 5G або контроль над китайськими інвестиціями. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан радісно порушує солідарність ЄС з Володимиром Путіним і Сі Цзіньпіном. Орбан переконав китайського виробника електромобілів BYD створити свій перший європейський завод в Угорщині та будує залізницю з Будапешта до Белграда за допомогою Китаю.
 
Немає узгодженої зовнішньої політики навіть з боку провідних західноєвропейських урядів. Президент Франції Еммануель Макрон шокував інші столиці ЄС у квітні минулого року, коли після поїздки до Пекіна в односторонньому порядку зробив чудову прокитайську заяву.
 
Напруженість у сфері торгівлі та безпеки Австралії з Китаєм, звичайно, не закінчилася. Це стосується будь-якої суперечки з Китаєм у регіоні. Але успіх Канберри в цьому конкретному епізоді підкреслює, що конфлікти найкраще вирішуються через єдність на внутрішньому фронті. Вино сьогодні, сподіваюся, яловичина й омари завтра: редути китайського торговельного примусу продовжують падати, підсумовує Бітті.
Мнение автора может не совпадать с мнением редакции. Если у Вас иное мнение напишите его в комментариях.
Возник вопрос по теме статьи - Задать вопрос »
comments powered by HyperComments
« Предыдущая новость «  » Архив категории «   » Следующая новость »

Рекомендованный брокер №1

Журнал «Биржевой лидер»

Журнал, интересные статьи

Энциклопедия

Ислам Каримов
Президент Узбекистана Ислам Каримов
узбеки
Узбеки - основной народ Узбекистана
Медведева Светлана Владимировна
Медведева Светлана Владимировна
ВАЗ-2107
ВАЗ-2107
Корпорация Макдональдс
Корпорация Макдональдс
Фри́ске Жа́нна Влади́мировна
Фри́ске Жа́нна Влади́мировна