Горячие Новости

"Життя в борг" - чому розвивається залежність від кредитів, і як її позбутися?

"Життя в кредит" - актуальна проблема. Тільки за новою статистикою в Росії, сума заборгованості за кредитами у росіян досягла понад 1 трильйон рублів, а торік вона ще становила 915 мільярдів. І справа тут не лише у фінансових кризах – багато позичальників страждають від кредитоманії. Що це за розлад, які його симптоми та причини – і як із ним боротися? Розповідає психіатр-нарколог та психотерапевт Василь Шуров.
 

Що таке кредитна залежність? Симптоми

 

Кредитоманія – різновид нехімічної залежності. За принципом дії вона схожа на інші види – наприклад, з ігроманією і шопоголізмом.
 
Ключові ознаки кредитної залежності:
 
Імпульсивні кредити та позики без гострої необхідності
 
Людина бере гроші в борг для вгамування миттєвих бажань, покупки «предметів розкоші».
 
 
Наприклад, захотілося купити той самий одяг або прикраси, які «точно зроблять щасливим» або новий гаджет, який «вже є у всіх».
 

Кредит як форма задоволення

 

Коли людина отримує кредит, не усвідомлює тимчасовий характер цих коштів. Він отримує гроші, і вони стають об'єктивною реальністю:
 
 
Гроші допомагають знизити тривогу - "головне, що зараз я при грошах, а далі все утвориться".
Гроші дарують почуття задоволення, передчуття – «нарешті я зможу купити ту саму річ!»
 

Боргова яма

 

Людина бездумно бере кредит, який йому «не під силу» виплатити, не порушивши при цьому свого фінансового становища. В результаті кредитоман:
 
 • Віддає більшу частину зарплати на сплату боргу - і йому доводиться брати новий борг, щоб дотягнути до наступної зарплати. Внаслідок цього він постійно «живе в кредит».
 • Бере новий борг, щоб погасити попередній – і ситуація повторюється.

Читати по темі: 

Надія на «можна»

 

Беручи кредит, людина не замислюється про те, як саме вона виплачуватиме, які наслідки будуть у її імпульсивного рішення.
 
 
Кредитоману здається, що проблема вирішиться в майбутньому «сама собою» – він раптом зможе заробити багато грошей, чи допоможуть родичі.
Він перекладає відповідальність за вчинок «себе сьогоднішнього» на «себе майбутнього». Але наступного дня «майбутній Я» знову перетворюється на «сьогодення» – і проблема не вирішується.
 

Причини кредитної залежності

 

Розглянемо основні причини, що призводять людину до кредитоманії:
 

Низька самооцінка

Купуючи в борг предмети розкоші, людина намагається виглядати успішнішою, ніж вона є насправді, намагається «скопіювати» більш успішних знайомих і друзів.
 
Це відбувається через низьку самооцінку, відсутність самодостатності. Людина не впевнена в собі, повністю залежить від думки оточуючих і намагається «пустити пилюку в очі».
 

Низький рівень саморефлексії

Людина не здатна чесно проаналізувати свої потреби, емоції та поведінку. Купівлею непотрібних товарів він тимчасово «гасить» тривожність і смуток, не намагаючись уникнути причин свого поганого самопочуття. Наприклад:
 
Аня часто свариться зі своїм чоловіком чи членами сім'ї. Вона постійно почувається сумною, стривоженою, дратівливою. Щоб змінити ситуацію, потрібно опрацювати проблеми у стосунках. Але це довго та складно. А от якщо вона купить собі цю нову сукню - її настрій підніметься прямо зараз, вона відчує себе щасливою без зайвих зусиль.
 

Низькі навички фінансового планування

Людина не хоче витрачати свій час і розумітися на методах фінансового планування. Він не веде бюджет, не рахує свої доходи та витрати, не відкладає гроші на непередбачені витрати.
 
Він живе сьогоднішнім днем ​​– гроші приходять та йдуть безсистемно.
 
Висока навіюваність, низька здатність до критичного мислення
 
Кредитомана стимулює зовнішнє середовище:
 • «Гарне життя» в соціальних мережах, кіно та серіалах
 • Агресивна реклама предметів розкоші
 • Привабливі акції та знижки
 • Вихваляння друзів та знайомих (причому, необов'язково правдиве та об'єктивне – друг теж міг купити новий телефон у кредит і промовчати про це)
 
Усі ці фактори призводять до імпульсних фінансових рішень.
 

Інші залежності

 

Нерідко кредитоманія йде пліч-о-пліч з іншими видами залежності, які вимагають постійних фінансових вкладень. Наприклад:
 • Алкоголізм та наркоманія
 • Шопоголізм
 • Ігроманія (наприклад, купівля нових можливостей у грі, азартні ігри)
 • Залежність від відносин («потрібно робити партнеру подарунки/потрібно купити новий одяг або бьюті-процедури, і тоді на мене точно звернуть увагу»)
 

Як боротися із кредитоманією?

Проблему потрібно вирішувати комплексно:
 

Визнати залежність

Так, це справді важливо. Більшість залежних людей не можуть мислити критично, регулярно знаходять виправдання – «Мені це дійсно потрібно!». Тому всі подальші кроки можливі лише за умови, що ви усвідомлюєте свою проблему і готові її вирішувати, не гаючи часу у пошуку самовиправдань.
 

Опрацювати план повернення боргів

Ви повинні бути готові до того, що наступні місяці вашого життя не будуть такими комфортними як раніше. Щоб розплатитися, знадобиться:
 
 • Проаналізувати витрати. Залишити гроші лише на найнеобхідніше та утримувати себе від спонтанних покупок.
 • Мінімізувати витрати. Вимкнутись від послуг, якими не користуєтеся, або користуєтеся дуже рідко, змінити дорогі тарифи на дешевші.
 • Скласти план погашення боргів. Розробте чітку покрокову стратегію, засновану на об'єктивних джерелах доходу – і не відхиляйтеся від неї, запасіться терпінням. Є кілька схем погашення:
 1. Спочатку гасити найбільший кредит, або кредит із найбільшою відсотковою ставкою. Це найбільш ефективний варіант, нехай і не найшвидший.
 2. Спочатку гасити маленькі кредити, а потім зосередити увагу на великих. Не найдоцільніший варіант з погляду фінансів (відсотки за великими кредитами обіцяють переплату), але психологічно простіше – закриття дрібних дірок може дати задоволення та мотивацію.
 3. Гасити всі кредити поступово. Рівномірне систематичне погашення надасть почуття стабільності.
 
А тепер – про те, як не допустити повернення чи погіршення проблеми:
 

Мінімізувати ризик спонтанного кредиту

 • Відмовитися від кредитних карток (або хоча б від більшої частини з них).
 • Відмовитися від покупок у магазинах з можливістю розстрочення платежу.
 • Обмежити фактори спонтанного шопінгу (рідше ходити в ТЦ, видалити програми онлайн-магазинів, складати чіткі списки покупок)
 • Попередити родичів та друзів про свою проблему, попросити відмовляти вам у позиці без реально важливих підстав.
 • Визначити собі єдино важливі підстави для кредиту: непередбачені витрати на здоров'я (при об'єктивних проблемах), заплановані витрати на купівлю житла, оплату освіти, розвиток бізнесу.
 
Потрібно прийняти думку про те, що кредит – це не паличка-виручалочка, а лише один із фінансових інструментів, який важливо використовувати з холодним розрахунком і лише у разі об'єктивної потреби.
 
Підвищувати навички фінансової грамотності
 • Вчитися планувати свій бюджет: який обсяг коштів ви об'єктивно маєте, які покупки дійсно важливі і першочергові?
 • Вести облік своїх доходів і витрат, стежити, щоб витрати не перевищували статтю доходів (навчитися жити «за коштами»).
 • Вчитися економії - обмежити обсяг покупок, стабільно відкладати певний відсоток заробітку на непередбачені витрати.
 

Акцентувати увагу на підвищення заробітку

Замість пошуку нових можливостей для кредиту та позики варто приділити увагу джерелам доходів:
 • Регулярно приділяти час підвищенню робочої кваліфікації, освоювати нові знання та навички, не стояти на місці
 • Регулярно вивчати нові вакансії за своєю спеціальністю, надсилати резюме, опрацювати моменти, які не дозволяють вам стати здобувачем на посаду
 • Вивчати суміжні сфери за вашою спеціальністю та тримати руку на пульсі – можливо, незначна зміна кваліфікації допоможе заробляти більше
 • Знайти способи монетизації своїх додаткових навичок (наприклад, підробіток на хобі)
 

Працювати над своїми внутрішніми проблемами

Найефективніше рішення – звернутися за допомогою до психотерапевта. Він допоможе виявити причини низької самооцінки, підвищеної тривожності, проблем із настроєм – і продуктивно їх опрацювати.
 
Але ви також можете спробувати зайнятися цим самостійно:
 
Ввести за звичку аналіз своїх емоцій та рішень. Спочатку вам допоможе щоденне ведення щоденника. Пишіть у ньому питання та відповіді за наступною схемою: «Що саме я відчуваю/роблю? Чому я це відчуваю/роблю? Чи приносить мені це реальну користь? Чи принесе мені це користь у довгостроковій перспективі? Що зробити, щоб виправити ситуацію з користю для мене у майбутньому?».
 
Аналізувати та висловлювати свої потреби. Проблема більшості залежних людей – у тому, що вони бояться зізнатися собі та оточуючим у своїх бажаннях, тому вимушено «підмінюють» справді важливі для них речі шкідливими замінниками. Найчастіше ставте собі питання «Чого саме я хочу?», відповідайте на нього чесно - і повідомляйте оточуючих. Так буде найпростіше всім – і вам, і близьким.
 
Працювати над підвищенням самооцінки. У попередньому матеріалі ми докладно писали про причини низької самооцінки та способи її підвищення.
 
А ви помічали кредитоманію у себе чи знайомих? Як справлялися із цією проблемою?
Автор:
Мнение автора может не совпадать с мнением редакции. Если у Вас иное мнение напишите его в комментариях.
Возник вопрос по теме статьи - Задать вопрос »
comments powered by HyperComments
« Предыдущая новость «  » Архив категории «   » Следующая новость »

Рекомендованный брокер №1

Журнал «Биржевой лидер»

Журнал, интересные статьи

Энциклопедия

БелСел
БелСел, ООО СП
украинцы
Украинцы
Витaлий Геннадьевич Денисов
Витaлий Геннадьевич Денисов
Израиль
Экономика Израиля
Алчевск
Алчевск
Лондон
Лондон